UNIX sztuczki i chwyty

Wyd. PLJ, 1993

Przedmowa do wydania elektronicznego

"Sztuczki i chwyty" powstały 10 lat temu, jaka jest obecnie wartość merytoryczna tej książki trudno ocenić, sądzę, że jakieś 50% materiału jest "w miarę" aktualne. Jako ciekawostki polecam wzmianki o Linuxie i FreeBSD :-) Czy książka jest pomocna w nauce Unixa, czy też nadaje się tylko dla kustoszów muzeów informatyki - niech ocenią czytelnicy.

O stronie edytorskiej wydania elektronicznego

W stosunku do wersji oryginalnej (tej przed składem - innej nie posiadam) wprowadziłem tylko minimalne zmiany redakcyjne – wyróżniłem rozdziały i podrozdziały, dodałem spis treści. W sensie redakcyjnym książka jest bardzo siermiężna, niestety nie mam czasu, a może i ochoty na jej dalsze polerowanie...

O oryginalnym wydaniu

"Sztuczki i chwyty" zostały wydane przez "PLJ" w okolicach lata 1993 roku. Poziom edytorski tego wydania był niestety przerażająco niski, nie chodzi tu nawet o brak jakiejkolwiek korekty! Stosowany w owych czasach przez w.w. wydawnictwo system składu najwyraźniej popadł w konflikt z dość egzotycznymi sekwencjami znaków występującymi w uniksowych poleceniach przytaczanych w książce. Efekt - "połknięte" znaki i całe sekwencje, błędne formatowanie wcięć etc. W sumie (zanim zemdlałem) naliczyłem kilkadziesiąt większych i mniejszych błędów.

O ile się orientuję Wydawnictwo PLJ już nie istnieje, zaś niezależnie od tego faktu nadal jestem właścicielem prawa autorskich "Sztuczek" - stąd to elektroniczne wydanie.


Grzegorz Blinowski, Warszawa, styczeń 2004


(C) Grzegorz Blinowski, 2004